Krótkie momenty samotności zdarzają się wszystkim. Jeśli uczucia samotności i izolacji się przeciągają, Twoje zdrowie może być zagrożone. Trwałe i nieustępujące poczucie bycia oddzielonym od reszty ludzi, trudności w budowaniu relacji na głębszym poziomie, idące często w parze z poczuciem, że nie pasujesz, jesteś wszędzie nie na miejscu, z niskim poczuciem własnej wartości, to właśnie chroniczna samotność. Ta przypadłość może dotknąć także osoby, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo towarzyskie. Bycie w centrum uwagi nie oznacza, że czujemy się blisko z innymi. Jakie symptomy powinny zwrócić Twoją uwagę?
Pozostawiona bez uwagi chroniczna samotność spodowuje ryzyko:
Jak chroniczna samotność wpływa na mózg? Są badania wskazujące na korelację miedzy zwiększonym ryzykiem demencji i Alzheimera. Długoterminowe uczucia izolacji powodują także obniżenie możliwości intelektualnych takich jak zdolność do koncentracji, podejmowania decyzji, rozwiazywania problemów czy zmiany negatywnych schematów myślenia o sobie. Kto jest w grupie ryzyka? Wszyscy – niezależnie od osobowości i temperamentu. Co robić?
Jeśli zmagasz się z długoterminową samotnością, poproś o pomoc medyczną. Bez uwagi ten problem to nie tylko poczucie osamotnienia, ale też realne ryzyko dla zdrowia fizycznego I psychicznego. Możesz umówić się na spotkanie dzwoniąc pod numer +48 600 314 132
0 Comments
Polecam artykuł o tym, jak psychoterapeuci decydują o wyborze terapii dla samych siebie. Z danych wynikałoby, że aktywność naukowa potencjalnych terapeutów jest mało istotna. W dobie medycyny opartej na faktach zdaje się to zastanawiające. Okazuje się natomiast, że metodą z wyboru jest psychoterapia psychodynamiczna - a więc ta w której pracuję z moimi pacjentami.
|
Dominika RamotowskaArchiwum |